Jak dbać o swoje buty? 5 prostych porad

Kupując swoje wymarzone sneakersy chcemy je zabezpieczyć, aby zachowały swój pierwotny wygląd. Buty dzięki odpowiedniej pielęgnacji i troszczeniu się będą świetnie wyglądały przez dużo dłuższy czas oraz zostaną z nami na długie lata. Jak w takim razie to zrobić? Przygotowaliśmy dla was kilka rad jak odpowiednio się nimi zaopiekować.

Impregnacja

Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków jest impregnacja naszego obuwia. Zaimpregnować nasze buty powinniśmy od razu po zakupie. Wybieraj preparaty, które są stworzone specjalnie dla materiału, z jakiego jest wykonany twój but. Impregnat tworzy na jakiś czas na butach powłokę chroniąca przed brudem, wilgocią, woda, śniegiem i innymi złymi rzeczami.

Używaj prawideł

Prawidła działają w ten sposób, że tworzą wypełnienie w naszym bucie, co chroni nasze buty przed wszelakimi zagięciami na toeboxie. Zakup takich prawideł jest to naprawdę mały koszt, a mogą poprawić zdecydowanie wygląd i stan naszych butów oraz będą nam służyć przez naprawdę długi czas.

Unikaj prania w pralce

Pranie w pralce jest dosyć niebezpieczną metodą czyszczenia butów. Pod wpływem temperatury, wody oraz wirowań w bucie może uszkodzić się klejenie, szycie, materiał, a nawet but może się odkształcić. Jeśli jednak nie macie innej opcji to polecamy przeczytać nasz artykuł jak robić to z głową.

Suszenie butów

suszenie-butow

Po czyszczeniu butów, niekorzystnych warunkach pogodowych lub innej sytuacji, która sprawiła, że nasze buty są mokre chcielibyśmy je doprowadzić do suchego stanu, lecz nie każdy jest świadomy, że niektóre sposoby suszenia butów mogą na nie źle wpłynąć.

Nie powinniśmy suszyć naszych butów na słońcu ani na kaloryferze. Pod wpływem dużego ciepła but może się nam po prostu rozkleić lub odkształcić. Oprócz tego na bucie może pojawić się grzyb lub przebarwienia dlatego zalecamy, aby buty były suszone w pomieszczeniu, metodą naturalną bez żadnych dodatkowych źródeł ciepła.

Dobór rozmiaru

dobor-rozmiaru-buta
image via klasycznebuty

Rozmiar buta powinien być dobrze dobranym, nie mogą być one, ani zbyt duże ani zbyt małe. W przypadku złego rozmiaru buty się strasznie niszczą, gniotą, przecierają, ponieważ podczas chodzenia zginają się one w nienaturalny sposób, noga nie jest stabilna w bucie, a systemy działają nieprawidłowo. Dodatkowo źle to może wpływać na nasze zdrowie i w przyszłości mogą się pojawić problemy z kręgosłupem, stopami i paznokciami.

Podobne Posty
Czytaj więcej

Historia marki Off-White

Off-White to młoda, ale bardzo popularna marka modowa, założona przez Virgila Abloh’a w 2012 roku. Nazwa marki pochodzi…
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów i możliwość rezygnacji w dowolnym momencie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.