Jak prać buty w pralce? [Poradnik krok po kroku]

Posiadasz zabrudzone buty, które potrzebują czyszczenia, lecz nie do końca wiesz jak je uprać w pralce i jak to zrobić w bezpieczny sposób?

Jest to z pewnością szybka i wygodna metoda na wyczyszczenie naszych butów, ale musimy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje obuwia nadają się do tego.

Nie zawsze jest to też bezpieczne, dlatego stworzyliśmy ten poradnik, gdzie dowiesz się o wszystkich ważnych informacjach, które rozwieją twoje wątpliwości.

W artykule znajdziesz:

pranie-butow-w-pralce

Czy można prać buty w pralce?

Gdy wpadliśmy na pomysł, aby wyprać nasze buty w pralce pewnie w naszej głowie pojawiły się wątpliwości czy, aby na pewno jest to bezpieczne?

Otóż nie do końca, raczej odradzamy takiego rozwiązania, powinniśmy je stosować w ostateczności. Podczas prania w pralce na buty wpływa sporo czynników takich jak temperatura lub szybkie obroty, które mogą uszkodzić nasze obuwie.

Jeśli jednak zabrudzenia są tak duże, że nie możemy sobie poradzić z nimi ręcznie i zdecydujemy się na pranie w pralce, powinniśmy to zrobić w jak najbardziej bezpieczny sposób. Po pierwsze musisz wiedzieć, że niektóre rodzaje butów kompletnie nie nadają się do prania w pralce i są to:

  • Buty skórzane
  • Buty zamszowe
  • Espadryle
  • Buty na obcasie
  • Buty z dodatkami typu kolce, koraliki, ćwieki
  • Buty klejone

Jeśli chcesz wyczyścić jakiekolwiek buty z tych powyżej to pralka odpada. W takim przypadku zalecamy wyprania butów ręcznie.

Jak prać buty w pralce?

czyszczenie-butow-w-pralce

Jak przygotować buty do prania?

Zanim zaczniesz, warto jest przeczytać metkę znajdującą się prawdopodobnie na języku buta lub pudełku, na którym powinny być napisane wskazówki dotyczące prania.

Na samym początku zalecane jest, aby wyciągnąć z butów sznurówki oraz wkładki. Gdy to zrobimy, powinniśmy postarać usunąć ręcznie na tyle ile to możliwe z butów największe zabrudzenia takie jak błoto, piasek, kamyki, patyki, trawa itd.

Dla większego bezpieczeństwa możemy jeszcze włożyć nasze buty do specjalnej siatki z suwakiem, będzie to na pewno dobry pomysł. Jeśli nie posiadamy takich woreczków, można je zastąpić np. poszewką lub zawinąć w prześcieradło. W taki sposób dodatkowo zabezpieczysz swoje buty przed uszkodzeniami.

Nasze buty są już przygotowane do prania. Należy teraz ustawić pralkę w odpowiedni sposób.

W ilu stopniach prać buty?

Powinniśmy wybrać temperaturę jak najmniejszą – około 30 stopni Celsjusza, aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń. Jest to bezpieczna temperatura i powinna być wystarczająca aby usunąć wszelkie zabrudzenia.

Na jakim programie prać buty?

Pranie butów w pralce to dość ryzykowna sprawa z tego względu zalecane jest, aby nie przesadzać dlatego też zalecane jest pranie w maksymalnie 500 obrotach, przez czas od około 15 do 30 minut w zależności od tego jak bardzo buty są ubrudzone.

Jak widać pranie nie jest wcale trudne, ale wymaga wiedzy, aby wszystko poszło po naszej myśli. Pamiętajcie jednak, że jeśli jest to możliwe to powinniśmy wyczyścić buty ręcznie, aby mieć pewność, że nic się z nimi nie stanie złego.

1 comment

Comments are closed.

Podobne Posty
Czytaj więcej

Kim jest Sneakerhead?

Sneakerhead to osoba, która jest pasjonatem butów sportowych, zwłaszcza tych zwanych “sneakersami”. Sneakerheadami są zarówno mężczyźni, jak i…
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów i możliwość rezygnacji w dowolnym momencie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.