Jak usunąć sól z butów? 6 Domowych i skutecznych sposobów

Sól drogowa, czyli chlorek sodu, który jest stosowany jako środek do rozmrażania i likwidowania śliskości na chodnikach oraz drogach niestety potrafi niszczyć nasze buty. Zostawia na naszym obuwiu biały osad, lecz nie musimy się tym smucić, ponieważ jest wiele sposobów na pozbycie się zabrudzeń oraz można zapobiec powtarzaniu się tego w przyszłości. O wszystkim dowiecie się w naszym artykule.

Jak pozbyć się soli z butów?

Za usuwanie plam z soli powinniśmy się zabrać jak najszybciej. Im dłużej będziemy zwlekać z czyszczeniem, tym bardziej będzie to trudniejsze do wyczyszczenia. Na początku wyczyść buty z wszelkich innych zabrudzeń takich jak np. piasek, błoto, a następnie pozostaw je, aby wyschły. Gdy to wykonasz, możesz użyć jednej z metod widniejących poniżej.

Woda utleniona

Dobrym sposobem na wyczyszczenie naszego obuwia z soli jest użycie wody utlenionej. Wymieszaj cztery łyżki wody utlenionej ze szklanką czystej wody, a następnie zastosuj ją na swoich butach. Woda utleniona powinna poradzić sobie z solą bez problemu.

Skórka od chleba

Jednym z prostszych sposobów na usunięcie soli drogowej z butów jest użycie skórki od chleba. W jaki sposób powinniśmy jej użyć? Wewnętrzną stroną skórki, najlepiej już trochę starszego, czerstwego chleba pocieramy miejsca, na których widnieje sól. Chleb dzięki swoim właściwościom adsorpcyjnym wchłania ją, a plamy z naszych butów znikają.

Sok z cytryny

Następnym sposobem, na usunięcie smug z soli jest użycie soku z cytryny. Sok z cytryny powinniśmy wymieszać pół na pół z wodą, po czym przy użyciu jakiejś szmatki przetrzeć zabrudzone miejsca na butach.

Płyn do mycia naczyń

Delikatniejszym rozwiązaniem, będzie płyn do naczyń. Rozpuść kilka kropel w misce z ciepłą wodą i przetrzyj nią zabrudzone miejsca na bucie. Możesz wykonać czynność kilka razy dopóki plamy w pełni nie zejdą.

Mleko

Podobnie jak w przypadku innych sposobów weź szmatkę lub jakiś inny kawałek materiału, który zamocz w ciepłym mleku i pocieraj zacieki z soli na bucie tak długo aż znikną. Po wyczyszczeniu umyj buty, aby wyczyścić je z pozostałości mleka.

Profesjonalne środki czyszczące

Jeśli nie chcesz używać domowych sposobów lub są one niewystarczająco skuteczne, możesz zakupić specjalne środki czyszczące, które bez problemu poradzą sobie z zaciekami z soli na butach. Będą one zdecydowanie bardziej skuteczne oraz bezpieczne dla naszych butów. Znajdziesz je w sklepach obuwniczych.

Jak się zabezpieczyć przed solą na butach?

impregnacja-sneakersow

Impregnacja

Impregnowanie swoich butów jest bardzo ważną rzeczą, jeśli chcemy, aby nasze buty były w świetnym stanie oraz zachowały swój pierwotny wygląd. Szczególnie jest to ważne w okresie zimowy, gdzie impregnacja chroni nasze obuwie przed właśnie solą lub innymi rzeczami jak wilgoć, bród, błoto itd.

Wazelina

Jeśli nie posiadasz preparatu do impregnacji butów to w celu uchronienia naszych butów przed zabrudzeniami od soli możesz użyć wazeliny. Zabezpiecza ona podobnie jak impregnat nasze buty przed solą i wodą.

Podobne Posty
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów i możliwość rezygnacji w dowolnym momencie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.