Jak wyczyścić zamszowe buty? Poradnik

Czyszczenie butów z zamszu z pewnością nie jest tak łatwe, jak butów z materiału bądź skóry. Zamsz jest materiałem wymagającym innych rozwiązań czyszczących i pielęgnacyjnych. Pranie w pralce lub pastowanie butów jest zdecydowanie zakazane, lecz istnieje kilka sposobów dzięki, którym przywrócicie im swój piękny wygląd.

W jaki sposób wyczyścić zamszowe buty?

Możliwości jest kilka, a to którą powinniśmy wybrać jest zależne od stopnia i rodzaju zabrudzeń. Jest ważne również jakiego koloru są nasze buty, jeśli mamy do czynienia z jasnym zamszem, będziemy musieli uważać na to, aby nic nie zmieniło koloru naszego obuwia. Wszystkie środki czyszczące i pielęgnacyjne powinny być bezbarwne, a wszelkie przybory takie jak szczoteczka wyczyszczone.

Czym wyczyścić zamszowe buty?

Szczoteczka do zamszu

szczotka-do-czyszczenia-zamszu

W przypadku małych zabrudzeń takich jak kurz, piasek itd. powinniśmy się starać unikać używania wody i wyczyścić nasze buty na sucho. Zamsz źle znosi kontakt z wodą oraz wilgocią. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie szczotki stworzonej specjalnie do zamszu, znajdziecie ją bez problemu w internecie lub sklepie obuwniczym. Pamiętajmy o tym, że szczotkowanie butów zamszowych zawsze powinno odbywać się pod włos.

Gumka do czyszczenia butów zamszowych

gumka-do-czyszczenia-butow-zamszowych

Kolejną rzeczą, która pomoże nam poradzić sobie z zabrudzeniami na zamszu jest gumka do czyszczenia zamszu. Jest bardzo prosta w użyciu i bez problemu powinna sobie poradzić z większością zabrudzeń na obuwiu.

Preparaty do czyszczenia zamszu

preparat-do-czyszczenia-zamszowych-butow
image via Nick Unruh

Do większych problemów zostały stworzone specjalne środki do zamszu. Może to być pianka, płyn proszek lub coś innego, postaci takich środków jest wiele. Używamy ich zazwyczaj razem z wodą i użyciem szczotki. Zalecamy postępowanie zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta produktu.

Domowe sposoby

Szczoteczka do mycia zębów

Szczotkę do zamszu możemy zastąpić zwykłą, miękką szczoteczką do zębów. Nie jest ona oczywiście tak dobrze przystosowana do czyszczenia butów, jak szczoteczka do zamszu, lecz jeśli nie mamy specjalnej szczoteczki możemy posłużyć się nią.

Skórka od chleba

Może to niektórym wydawać się dziwnym rozwiązaniem, lecz z pewnością jest ono skuteczne. Przy użyciu zewnętrznej strony skórki od chleba przecieramy zabrudzone miejsca na butach.

Ocet

Przy plamach, z którymi mamy większe trudności warto spróbować użyć roztworu wody z octem 1:1. Przy użyciu ściereczki w delikatny sposób przecieramy zabrudzenia roztworem. Świetnie powinien sobie poradzić z tłustymi plamami lub zabrudzeniami od soli drogowej.

Jak dbać o buty zamszowe?

Impregnacja jest najbardziej istotną czynnością w dbaniu o buty zamszowe. Impregnacja chroni przed wszelkimi zabrudzeniami, błotem, wodą itd. Jest ona wymagana, aby nasze buty dobrze wyglądały szczególnie w okresie jesiennym i zimowym.

Równie ważna jest regularna pielęgnacja naszego obuwia. Zdecydowanie będziesz potrzebował specjalnej szczoteczki do zamszu. Jest to must have, jeśli posiadasz zamszowe buty, na których Ci zależy. Przy jej użyciu zwalczaj na bieżąco zabrudzenia szczotkując buty.

1 comment

Comments are closed.

Podobne Posty
Czytaj więcej

Koniec YEEZY SUPPLY

Historyczna współpraca Adidasa oraz Ye została zakończona w październiku 2022 głównie ze względu na antysemickie wypowiedzi, rozpowszechnianie dezinformacji…
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów i możliwość rezygnacji w dowolnym momencie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.