Jak sprawdzić czy buty są oryginalne? Legit Check [Poradnik]

Wszędzie roi się od podróbek, które chcą nam wcisnąć oszuści lub fałszywe sklepy kusząc nas swoimi wspaniałymi ofertami. Dlatego też, zanim przystąpimy do kupna dobrze jest przeanalizować kilka rzeczy, aby upewnić się, że nie zostanie nam sprzedana podróbka.

Spis treści:

Sprawdź sprzedawcę

Prywatna osoba

Jeśli chodzi o prywatne osoby, od których możemy kupować na portalach takich jak facebook lub vinted kupować powinniśmy zrobić mały research i sprawdzić naszego sprzedawcę.

Warto zobaczyć czy już kiedyś wykonywał jakieś transakcje z innymi ludźmi, jeśli tak to, jakie są opinie na jego temat? Czy jego profil wygląda w jakiś podejrzany sposób np. brak profilowego i innych informacji o sobie, zero aktywności, brak innych ofert.

Sklepy

W przypadku sklepów powinniśmy sprawdzić takie zakładki jak “kontakt”, “o mnie” i “regulamin”, po których łatwo można poznać, że ze sklepem może być coś nie tak. Oczywiście obowiązkiem jest również, aby poszukać w Internecie opinii i informacji o tym sklepie na innych stronach internetowych.

Podejrzana cena

Czasami, gdy patrzymy na cenę sneakersów i wydaje się zbyt dobra żeby była prawdziwa to zazwyczaj tak jest. Przykładowo widząc buty o wartości 1000 zł za cenę 300 zł, od razu w głowie powinna nam się zapalić czerwona lampka i należy odpuścić, chyba że sprzedawca udowodni nam dowody i będziemy w 100% pewni, że nas nie oszuka.

Poniżej na zdjęciu mamy przykład butów o wartości około 3000 zł, a sklep je sprzedaje za 500 zł. W takiego typu przypadkach możemy być pewni, że jest to podróbka.

nieoryginalne-buty-fake

Sprawdzenie oryginalności po wyglądzie [Legit check]

Podróbki z czasem są coraz trudniejsze do odróżnienia od oryginalnych butów. Jak je rozpoznać czy to podróbki? Przedstawiliśmy wam kilka rzeczy, na które powinniście zwrócić uwagę.

Konstrukcja

legit-check-butow
image via blog klekt

Jedna z lepszych opcji jest, aby po prostu odpalić zdjęcia lub filmik oryginalnych butów i porównał ze swoimi butami. Przyjrzyj się takim elementom jak budowa, logo, wielkość poszczególnych elementów i design. Jest to pierwszy krok przy, którym od razu rozpoznasz większość słabych podrób.

Materiał

Oryginalne sneakersy zazwyczaj powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów tak samo w środku, jak i na zewnątrz. Weź but do ręki, podotykaj skóre lub inny materiał i ocen jego jakość.

jordan via dior jordan brand

Metki

Na metkach przy podróbkach możemy spotkać błędy gramatyczne oraz ortograficzne. Sprawdź datę na wszywce w środku buta, jeśli ma datę produkcji sprzed kilku lat, a produkt miał swoją premierę w tym roku to jest to znak, że coś tutaj śmierdzi.

metka-w-srodku-buta

Wykonanie

Zwracaj uwagę na detale takie jak szwy, połączenia materiału, klejenie. W przypadku wysokiej jakości marek wszystko powinno być wykonane z dokładnością i starannością. Nie być widać wystających nitek, wycieków kleju, krzywego szycia itd.

wykonanie-oryginalnych-butow
image via blog klekt

Zapach

Może się to dla niektórych wydawać śmieszne, lecz mimo wszystko zapach buta może nam dużo powiedzieć. W przypadku oryginalnych butów jest odczuwalny przyjemny zapach nowości, za to przy podróbkach dochodzi do nas nieprzyjemny dla naszego nosa zapach chińskiego kleju, który od razu poznamy.

Po sprawdzeniu tych wszystkich rzeczy powinniśmy być wstanie rozróżnić większość podróbek, lecz w obecnych czasach nie możemy być niczego pewni. Powstają tak dobrej jakości podróbki że nawet eksperci mają problem z ich identyfikacja, dlatego tez pamiętajcie, aby zawsze kupować ze sprawdzonych źródeł.

Podobne Posty
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów i możliwość rezygnacji w dowolnym momencie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.